Henry Moseley

Henry Moseley
Narození23. listopadu 1887
Weymouth
Úmrtí10. srpna 1915 (ve věku 27 let)
Gallipoli
Příčina úmrtístřelná rána
Alma materEtonská kolej
Summer Fields School
Trinity College
Oxfordská univerzita
Povolánífyzik, inženýr a chemik
ZaměstnavatelManchesterská univerzita
Oxfordská univerzita
OceněníMatteucciho medaile (2010)
RodičeHenry Nottidge Moseley
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Gwyn Jeffreys Moseley (23. listopadu 1887 Weymouth, Anglie10. srpna 1915 Dardanely) byl britský fyzik. Objevil empirický vztah mezi rentgenovými spektry a atomovými čísly (nyní protonovými čísly) prvků - později po něm pojmenovaný Moseleyův zákon. Jeho nejdůležitějším vědeckým příspěvkem tak byl důkaz správnosti pojmu atomových čísel v chemii a příspěvek k popisu struktury atomu. Předpověděl několik nových prvků a položil základy pro jeden z hlavních nástrojů chemické analýzy - rentgenovou spektrometrii.

Moseley, kterému bylo v době jeho smrti jen dvacet sedm let, mohl podle názoru některých vědců významně přispět k dalšímu poznání struktury atomu. Před svou smrtí byl nominován na Nobelovu cenu za fyziku i za chemii. Mnozí vědci, kteří se stejně jako on věnovali rentgenové spektroskopie, tuto cenu získali. Byli to Max von Laue, William Henry Bragg a William Lawrence Bragg, Charles Barkla, Niels Bohr a Manne Siegbahn.

Moseley posunul atomovou fyziku, jadernou fyziku a kvantovou fyziku tím, že poskytl první experimentální důkazy ve prospěch kvantové teorie Nielse Bohra. Na Měsíci je po něm pojmenován kráter Moseley.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search